ČEZ nabídl držitelům zpětný odkup dluhopisů (+komentář analytika)
ČEZ oznámil, že způsobilým držitelům dluhopisů nabízí zpětný odkup bez možnosti výměny za nově vydané dluhopisy. Nabídka na zpětný odkup se vztahuje k následujícím emisím: (i) emise USD 700 000 000 4,250 % splatné v roce 2022, (ii) emise EUR 750 000 000 5,000 % splatné v roce 2021, a (iii) emise EUR 500 000 000 0,875% splatné v roce 2022.
„Po posílení cash flow v objemu cca 25 mld. Kč plynoucí z prodeje rumunských aktiv ČEZ zahajuje proces snížení/restrukturalizace hrubého dluhu, a to formou zpětného odkupu výše zmíněných emisí. Ze zveřejněné detailnější dokumentace je patrné, že ČEZ má záměr odkoupit dolarové dluhopisy v celkovém objemu 289 mil. USD (cca 6,4 mld. Kč). U eurových emisí je objem odkupu omezen hranicí 450 mil. EUR (cca 11,7 mld. Kč). Objem hotovosti k naplnění této transakce by měl být dostatečný, když na konci roku 2020 měl ČEZ na účtech cca 10 mld. Kč a nyní dokončil prodej rumunských aktiv ve výše zmíněném objemu cca 25 mld. Kč. ČEZ touto transakcí splatí relativně vysoce úročený dluh. Odkup nebude bezprostředně spojen s vydáním nových dluhopisů, nicméně podle našeho názoru si ČEZ touto transakcí otevírá do budoucna možnost se zafinancovat za výhodnějších podmínek, když trží úrokové sazby se stále drží na velmi nízkých úrovních.
ČEZ již dříve komunikoval, že získané prostředky z prodeje zahraničních aktiv bude chtít použít mimo jiné na snížení dluhu. Včera oznámený záměr zpětného odkupu dluhopisů tak nelze vnímat jako překvapivý a domníváme se, že by neměl ohrozit možnost výplaty mimořádné dividendy,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.
Dealer Managery nabídky zpětného odkupu jsou Société Générale a UniCredit Bank AG.
Oficiální zpráva je k dispozici zde.
Zdroj: ČEZ
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Skupina ČEZ ukončila projekt větrných elektráren v Ralsku
- ČEZ: Ondřej Landa byl zvolen novým členem představenstva
- ČEZ: Jan Kalina odstoupil z představenstva
- ČEZ testuje prodej svých větrných parků v Německu, bylo mimo jiné sděleno na konferenčním hovoru
- Pražská burza v úvodu ztrácí, reportovaly společnosti ČEZ a VIG
Nejnovější:
- Zámořské akcie uzavřely březen silným růstem
- Americké akcie citelně rostou
- Frankfurtská burza druhou seanci v řadě posílila, Daimler Truck vybuduje v Chebu nový závod
- Americké indexy otevírají seanci v zeleném
- USA: Nové pracovní pozice JOLTs v únoru na 6882 tis. při očekávání 6890 tis.
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v březnu na 91,8 b. při očekávání 87,9 b.
- Pražská burza částečně korigovala předchozí ztráty
- Skupina ČEZ ukončila projekt větrných elektráren v Ralsku
- USA: Index cen domů FHFA v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,1 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,93 %), zlato (+1,26 %) a měď (+0,74 %)




