ČEZ: letošní prodejní cena elektřiny stále příznivá, v delším období je trend nadále klesající
Jak jsme již uváděli v našem ranním komentáři, průběžnou prodejní cenu silové elektřiny na letošní rok ve výši 131 EUR/MWh hodnotíme pozitivně. Úroveň v blízkosti 130 EUR se ČEZu zatím daří držet od začátku roku 2024, a to i přesto, že baseloadové tržní ceny elektřiny na energetických burzách se drží podstatně níže (od začátku letošního roku kratší kontrakty oscilují zhruba mezi 60 až 100 EUR). Stabilita průběžné ceny kolem 130 EUR tak naznačuje, že ČEZu se daří efektivně doprodávat krátké kontrakty včetně pásma peakload (ve špičkách). ČEZ dnes dokonce navyšuje celoroční odhad prodejní ceny na 132 – 136 EUR z předchozích 130 – 135 EUR (ČEZ stále ještě nedoprodal veškerý objem elektřiny na letošní rok, jeho otevřená pozice činí kolem 3 %. Prostor na mírný posun ceny tak stále existuje).
Tento zatím příznivý vývoj v cenách elektřiny by mohl být podle našeho názoru zásadním faktorem k tomu, aby ČEZ dosáhl na horní hranici svého výhledu EBITDA, resp. očištěného čistého zisku ve výši 122 mld. Kč, resp. 30 mld. Kč. Respektive ho i mírně překonal, když náš předpoklad zatím ponecháváme na hladině 123,5 mld. Kč a 31,3 mld. Kč.
Ohledně průběžného vývoje předprodejů na další roky ČEZ nepřekvapil. Trend je, v souladu s korekcí tržních cen oproti extrémům z let 2022 a 2023, nadále klesající. Na rok 2025 má aktuálně prodáno 71 % objemu za cenu 120 EUR (na konci března to bylo 65 % elektřiny za cenu 122 EUR). Na rok 2026 je zatím prodáno 40 % elektřiny, přičemž průběžná prodejní cena činí 97 EUR (v březnu ČEZ dosáhl na průběžnou cenu ve výši 100 EUR). Na rok 2027 společnost prozatím prodala cca 15 % své elektřiny, a to za cenu 80 EUR (oproti 1Q 2024 cena klesla o 3 EUR). ČEZ již začal prodávat i na rok 2028. Zde jsou zatím zanedbatelné objemy kolem 3 %, průběžná cena dosahuje 72 EUR.
zdroj: ČEZ
Závěr je tak obdobný jako v předešlém kvartále. Zatímco letos a částečně i v příštím roce ještě bude ČEZ profitovat z předchozích extrémních cen silové elektřiny, tak pro roky 2026 a 2027 (za předpokladu, že nenastane neočekávané výrazné zvýšení) je dle našich odhadů nadále patrný zřetelný pokles k úrovním 83 – 95 EUR.
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze aktuálně posilují o 0,79 % na 898 Kč, na RM-SYSTÉMu mírně klesají o 0,17 % na 896,5 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Bohdan Zronek a Jan Kalina pokračují ve funkci členů představenstva
- Pražská burza v úvodu obchodování posiluje, ČEZ nad 1 100 Kč
- ČEZ: Stát plánuje letos vybrat na „windfall tax“ téměř 34 mld. Kč
- Pražská burza v úvodu obchodování osciluje kolem nuly
- ČEZ: Agentura Fitch zvýšila rating společnosti Czech Gas Networks Investments na stupeň „BBB+“
Nejnovější:
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v březnu na 57,0 b.
- Americké akcie v úvodu klesají, EU dle Reuters uvažuje o uvalení poplatků na Paypal
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v únoru meziročně vzrostl o 2,5 % v souladu s očekáváním
- USA: Osobní příjem v únoru vzrostl o 0,8 % při očekávání růstu o 0,4 %
- Americké futures kontrakty v červených číslech
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,69 %), kukuřice (-1,06 %), zlato (+0,81 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 23,11
- Ubisoft vytvoří specializovanou dceřinou společnost, čínský Tencent zde získá minoritní podíl
- Prodejce sportovního oblečení Lululemon reportoval za 4Q, výhled zisku na akcii je pod očekáváním
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu dle konečných dat na -14,5 b.