Kofola: konferenční hovor s managementem společnosti
Kofola nepozoruje po povodních žádné zásadní poklesy v počtu gastro provozoven v regionech zasažených povodněmi. K zásadním turbulencím v její zákaznické bázi v segmentu gastra tedy aktuálně nedochází. I to je podle našeho názoru jeden z aspektů, který napomohl, i navzdory povodním, potvrdit celoroční výhled provozní ziskovosti na horní hranici intervalu.
Na dnešním konferenčním hovoru zaznělo i téma dividendové politiky. Sice v diskusi nezaznělo žádné nové stanovisko, nicméně z dnešního vyjádření vnímáme, že management by mohl při rozhodování o příští dividendě reflektovat zlepšující se hospodaření, pozitivní trend cash flow a klesající zadlužení. I po dnešním konferenčním hovoru tak potvrzujeme náš odhad dividendy ze zisku roku 2024 ve výši 15 Kč na akcii (vzhledem k aktuální ceně akcie se jedná o téměř 4% výnos), s tím, že vidíme i prostor pro pozitivní překvapení. Očekáváme tak nárůst dividendy z letošních 13,50 Kč.
Z dalších bodů konferenčního hovoru zmiňujeme potvrzení indikace ceny cukru (sladidel) pro příští rok kolem úrovně 500 EUR/t či snahu držet úroveň zadlužení blíže 2x EBITDA (tuto hladinu momentálně management vidí jako optimální).
Ohledně potenciálních akvizic, tak Kofola se chce případně zaměřovat na příležitosti v menších zemích (do cca deseti milionů obyvatel), to znamená např. Adriatik či Pobaltí. Do velkých zemí typu Německo, Francie či Polsko nezaměřuje svůj monitoring.
Co se týče výhledu hospodaření na rok 2025, tak ten bude dle finančního ředitele Martina Piskláka zveřejněn v únoru. Martin Pisklák vyjádřil ambici růst i v příštím roce. Náš aktuální odhad EBITDA pro rok 2025 je na úrovni 1883 mil. Kč (+6,6 % y/y). Předpokládáme tak, že Kofola by v únoru mohla nastavit svoji predikci provozní ziskovosti do intervalu 1800 – 1900 mil. Kč.
Akcie Kofoly (BABKOFOL) na pražské burze posilují o 2,08 % na 392 Kč, na RM-SYSTÉMu rostou o 2,6 % na 394 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza v úvodu zaznamenává pokles, výsledky oznámily Colt CZ, Kofola a Doosan Škoda Power
- Kofola zveřejnila kompletní čísla za rok 2024 a navrhuje dividendu 21 Kč na akcii
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Kofola oznámila akvizici Aso Vending, slovenského lídra v nápojových a jídelních automatech
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za rok 2024
Nejnovější:
- Akcie na americké burze připsaly více jak procento
- Americké akcie v zeleném
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní seanci na červené nule
- Wall Street v úvodu páteční seance posiluje, výsledky reportoval Broadcom a Lululemon
- Pražská burza končí týden růstem
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +0,89 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro +1,83 % na 36,46 USD za unci
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,72
- USA: Report z trhu práce - v květnu vzniklo 139 tisíc pracovních míst, očekáváno bylo 126 tisíc
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,82 %), měď (-1,39 %), stříbro (+1,26 %)