Colt: Andrej Babiš uvažuje o speciálním zdanění pro zbrojní sektor, pnutí ohledně cel polevilo
Andrej Babiš z hnutí ANO v rozhovoru pro tn.cz nevyloučil zavedení mimořádného zdanění (tzv. „windfall tax“) pro zbrojařské společnosti. Naznačil, že po parlamentních volbách by to mohlo být téma. Možnost speciálního zdanění pro zbrojní sektor letos v březnu naznačil i další představitel hnutí Karel Havlíček. Naproti tomu ze strany představitelů současné vládní koalice jsme úvahy o případné mimořádné dani nezaznamenali. Potenciální zavedení „windfall tax“ by zasáhlo Colt nebo například i průmyslový holding CSG. Jasněji bude po volbách, jakým směrem se celá záležitost bude ubírat.
Z obecného pohledu se nyní ve zbrojním sektoru střetává silná poptávka s nedostatečnými kapacitami, nedostatečnou nabídkou. Zbrojní průmysl tak obecně čelí potřebě investovat do rozšiřování výrobních kapacit. Zavádění speciálního zdanění by tak mohlo kapitálové výdaje brzdit a tlumit tak budoucí nabídku zbrojních materiálů do armádních a dalších bezpečnostních složek. Mimořádné zdanění by tak podle našeho názoru mohlo působit kontraproduktivně.
Vedle toho, dnes kapitálovými trhy velmi rezonuje uvolnění napětí ohledně celních bariér. Zavedení 20% cel na EU se pozastavuje, aktuálně platí snížená 10% sazba. Pro Colt příznivá zpráva, znamená snížení rizik ohledně jeho výkonnosti na americkém trhu.
Aktuálně odhadujeme, že letošní tržby, resp. EBITDA Coltu by se i přes celní rizika neměly dostat pod dolní hranici výhledu stanoveného managementem do rozpětí +/- 7 % kolem středové hodnoty 25000 mil. Kč, resp. 5500 mil. Kč, tedy pod rozmezí 23250 – 26750 mil. Kč, resp. 5115 – 5885 mil. Kč.
Akcie Coltu (BAACZGCE) na pražské burze posilují o 3,4 % na 699 Kč, na RM-SYSTÉMu rostou o 3,8 % na 706 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Colt CZ údajně vyhrál tendr na dodání krátkých střelných zbraní německé armádě (+komentář analytika)
- Sellier & Bellot patřící pod Colt CZ Group podepsal pětileté partnerství na dodávky střelného prachu
- Pražská burza zahajuje den mírným růstem, Colt CZ a Kofola dnes naposled s nárokem na dividendu
- Colt CZ oznámil změnu emisních podmínek u svých dluhopisů
- Colt CZ oznámil zahájení zpětného odkupu akcií
Nejnovější:
- Očekávané události: Index žádostí o hypotéky MBA, velkoobchodní zásoby (USA)
- USA uzavírají smíšeně
- Americké trhy obchodují smíšeně
- Frankfurtská burza v úterý pokračovala v růstu
- Wall Street otevírá úterní seanci v záporu, analytik z HSBC snížil doporučení u tří největších bank
- Pražská burza zakončila v zeleném
- Colt CZ údajně vyhrál tendr na dodání krátkých střelných zbraní německé armádě (+komentář analytika)
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- Vývoj cen komodit: Kukuřice (-0,77 %), pšenice (-0,68 %) a měď (+0,5 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,65