ČEZ nepodá žalobu proti windfall tax
ČEZ nepodá žalobu proti windfall tax. Nemá pro to dostatek právních argumentů. Dnes to management společnosti uvedl na valné hromadě.
ČEZu se v minulosti již podařilo od státu získat zpět finanční prostředky z daňových záležitostí. Konkrétně v roce 2015 bylo rozhodnuto, že stát musel ČEZu vrátit část darovací daně z emisních povolenek. I v záležitosti windfall tax ČEZ dříve naznačoval možnost potenciálních právních kroků. Nakonec na základě vlastních právních analýz nenašel přesvědčivé argumenty pro podání žaloby.
V záležitosti potenciální vratky z windfall tax jsme neměli žádné výrazné pozitivní očekávání. V tomto kontextu tak dnešní zpráva pro nás nevyznívá nijak překvapivě a vnímáme ji spíše neutrálně.
Mimořádné zdanění platí pro roky 2023 – 2025. V roce 2023 odvedl státu 30 mld. Kč, loni vykázal odvod 32,1 mld. Kč a v letošním roce ČEZ očekává 27 – 31 mld. Kč.
Absence windfall tax v příštím roce vytvoří prostor pro zvýšení čisté ziskovosti. I přes očekávaný pokles provozní ziskovosti, kdy zátěží by měly být především klesající prodejní ceny silové elektřiny, předpokládáme v roce 2026 nárůst očištěného čistého zisku o 26 % na 35,4 mld. Kč.
Akcie ČEZ (BAACEZ) dnes na pražské burze posílily o 0,25 % na 1215 Kč, na RM-SYSTÉMu přidaly 1 % na 1212 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Alphabet nahradí v indexu Dow Jones společnost Verizon Communications
- SK Hynix plánuje získat až 29,4 mld. USD prostřednictvím emise ADR na burze Nasdaq
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,23
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,91 %), zlato (-1,36 %) a stříbro (-0,83 %)
- Výrobce Leopardů KNDS míří na burzu ve Frankfurtu a v Paříži
- Německo: Index očekávání podle IFO v červnu na 84,1 b. při očekávání 84,8 b.
- Frankfurtská burza v úvodu oslabuje, Rheinmetall údajně ztratil zakázku a propadá se o 15 %
- CSG: Tatra Trucks si zajistila financování od společnosti ovládané Michalem Strnadem
- Asijsko-pacifický region se obchoduje smíšeně
- ČEZ: J&T Banka zvyšuje cílovou cenu na 1332 Kč a mění investiční doporučení na „buy“




