Nebius oznámil novou dohodu s Metou o AI infrastruktuře v hodnotě až zhruba 27 mld. USD
Nizozemská společnost Nebius, která je poskytovatelem AI cloudové infrastruktury, dnes oznámila novou dlouhodobou dohodu o dodávkách AI infrastruktury se společností Meta.
V rámci této pětileté smlouvy poskytne Nebius výpočetní kapacitu v hodnotě 12 mld. USD v několika lokalitách, která bude založena na jednom z prvních rozsáhlých nasazení platformy NVIDIA Vera Rubin. Nebius začne tuto kapacitu dodávat začátkem roku 2027. Kromě toho se společnost Meta zavázala, že odkoupí zbývající dostupnou kapacitu z chystaných clusterů, kterou Nebius neprodá třetím stranám, a to až do celkové výše 15 mld. USD během tohoto pětiletého období. Celková hodnota kontraktu činí až zhruba 27 mld. USD. Výhled společnosti Nebius pro rok 2026, který společnost zveřejnila s výsledky za 4Q, tak zůstal nezměněn.
„Jsme potěšeni, že můžeme rozšířit naše významné partnerství se společností Meta v rámci zajišťování dalších velkých, dlouhodobých smluv na kapacitu, abychom urychlili budování a růst našeho hlavního byznysu v oblasti AI cloudu. I nadále budeme přinášet výsledky,“ uvedl zakladatel a generální ředitel společnosti Nebius Arkady Volozh.
Akcie Nebius
Akcie Nebius (NBIS) obchodované na burze Nasdaq v předburzovní fázi obchodování posilují o 13,88 % na 128,63 USD.
Zdroj: Nebius, Bloomberg
Michal Bárta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Meta zveřejnila výnosy za 2Q nad odhady, zklamal však jejich výhled na 3Q
- Index S&P 500 stagnuje, akcie Meta rostou po představení nového AI modelu
- Technologické akcie táhnou S&P 500 nahoru
- Meta Platforms od září spustí výrobu vlastního AI čipu
- Asijské indexy oslabují, táhnou je dolů akcie výrobců polovodičů
Nejnovější:
- Evropské futures kontrakty posilují
- Očekávané události: Změna zaměstnanosti ADP, index nákupních manažerů PMI (USA), CPI (ČR)
- US indexy na dalších rekordech
- Další silný růst na amerických trzích
- Frankfurtská burza dnes uzavřela obchodování v zisku
- USA: Nové pracovní pozice JOLTs v červnu na 7 359 tis.
- USA: Průmyslové objednávky v červnu klesly o 0,3 % při očekávání růstu o 0,2 %
- Pražská burza pokračovala v růstu
- Wall Street otevírá úterý pozitivně naladěna
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +1,15 %




