Meta Platforms od září spustí výrobu vlastního AI čipu
Americká společnost Meta Platforms plánuje od září zahájit výrobu vlastního AI čipu, a to jako součást plánu na navýšení celkové výpočetní kapacity na 14 gigawattů v příštím roce. Vyplývá to z interního mema, které měla agentura Reuters k dispozici.
Čip s kódovým označením „Iris" je určený pro datová centra a společnost ho vyvíjí interně v rámci projektu MTIA. Cílem je využít vlastní čipy ke zlepšení AI pohánějící sociální sítě Facebook a Instagram.
Meta čip přizpůsobila vlastním potřebám a při jeho vývoji spolupracuje s Broadcomem, zatímco výrobu zajišťuje TSMC. Společnost také uzavřela dlouhodobé dodavatelské smlouvy se Samsungem (paměti), SanDiskem (flash úložiště) a Sumitomo Electric (optická vlákna). Tento přístup má firmě pomoci snížit obrovské náklady na výpočetní výkon a získat větší nezávislost na dodavatelích čipů, jako jsou Nvidia a AMD.
Iris byl představen již v březnu spolu se třemi dalšími AI čipy. Meta plánuje vydávat nový čip přibližně každých šest měsíců až do roku 2027, což je výrazně rychlejší tempo než u většiny konkurentů, kteří obvykle vydávají AI čipy v ročních intervalech.
Meta letos plánuje nasadit 7 gigawattů výpočetní kapacity, v roce 2027 chce toto číslo zdvojnásobit, vyplývá z interního mema.
Akcie Meta Platforms
Akcie Meta Platforms (META) v předburzovní fázi obchodování klesají o 3,25 % na 583,50 USD.
Zdroj: Reuters, Yahoo Finance
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Smíšený vývoj na Wall Street, čipy pod tlakem
- Index S&P 500 v úvodu obchodování roste, akcie Moderny přidávají přes 110 %
- Wall Street v úvodu úterního obchodování ztrácí, Klarna po výsledcích odepisuje téměř 20 %
- Asijské akcie rostou tažené výrobci čipů, jihokorejský Kospi posílil až o 5,1 %
- Wall Street otevírá obchodní týden v červeném
Nejnovější:
- Zámořské indexy uzavřely se smíšenou bilancí
- Smíšený vývoj na Wall Street, čipy pod tlakem
- Frankfurtská burza uzavřela první obchodní den tohoto týdne v červených číslech
- Pražská burza zahájila týden růstem
- Index S&P 500 v úvodu týdne mírně odepisuje
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhů v červených číslech
- USA: Index aktivity Chicago Fed v červenci na -0,08 b. při očekávání -0,09 b.
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Sympozium v Jackson Hole (USA), HDP (ČR, Německo, USA)
- Vývoj cen komodit: Kukuřice (+2,7 %), pšenice (+1,93 %), ropa (-1,88 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,65




