Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Bankovní služby > Platební karty

Platební karty

Vydáváme platební karty k účtům v měně CZK a EUR.

Blokace platební karty

Nonstop linka pro hlášení ztráty či krádeže platební karty: +420 224 346 777

Zablokovat kartu můžete také v Internetbankingu nebo Smartbankingu.

Upozornění: Pokud plánujete cestu do zahraničí, kde budete svou platební kartu využívat, informujte nás, prosím, prostřednictvím služby Fio servis nebo na kterékoli naší pobočce o termínu cesty a destinaci, ve které se budete nacházet, aby nedošlo k případné nežádoucí blokaci platební karty.

Nastavení platební karty - video

Zabezpečení

Ve svém Smartbankingu i Internetbankingu můžete blokovat vybrané typy transakcí, například ty s nevýhodným kurzem (DCC), výběry v bankomatech s dodatečným poplatkem provozovatele nebo internetové transakce bez dodatečného ověření 3D Secure.

V nastavení platební karty si můžete také zablokovat jednotlivé typy transakcí jako výběry z bankomatu obecně, platby na terminálech, internetové transakce, platby z konkrétních států nebo u konkrétního obchodníka apod.

Výběry hotovosti

U platebních karet Visa máte neomezené výběry ze všech bankomatů na celém světě zdarma.

Pro karty Mastercard platí následující schéma:

 • Neomezené výběry z bankomatů Fio banky. Seznam více než 200 Fio bankomatů naleznete zde.
 • Každý měsíc máte k dispozici 2 výběry z cizích bankomatů v ČR i zahraničí zdarma.
 • Pokud na začátku měsíce nemáte k dispozici žádný výběr z cizího bankomatu, zdarma Vám darujeme dva. Pokud máte na začátku měsíce jeden, také Vám jeden navíc připíšeme.
 • Další výběry z cizích bankomatů v ČR i zahraničí zdarma jako odměna za placení kartou. Za každé 4 000 Kč (160 EUR) dohromady zaplacené kartou a zaúčtované v jednom kalendářním měsíci získáte jeden výběr z cizího bankomatu zdarma využitelný od následujícího měsíce. Celkem můžete takto v každém měsíci můžete získat až tři další výběry (tedy měsíčně zdarma až pět).
 • Svůj aktuální stav bezplatných výběrů z bankomatů, které můžete v rámci jednoho měsíce využít, najdete na detailu karty v Internetbankingu nebo Smartbankingu.

Vybírejte peníze zdarma v supermarketu díky službě Cashback na stejné pokladně, kde platíte kartou za nákup. Maximální výše výběru je 3000 Kč, minimální výše nákupu je 1 Kč (přesná pravidla si určuje obchodník). Cashback můžete využít např. v prodejnách Albert, COOP, Globus, Penny Market, Žabka a dalších.

Kromě toho si můžete zdarma vybrat hotovost na našich pobočkách, výběr částek 1000 Kč a vyšší je bez poplatků.

Jak probíhá bezkontaktní placení?

S kartou lze platit rychle a pohodlně malé částky (do 500 Kč) bez nutnosti vkládat kartu do terminálu, zadávat PIN či podepisovat účet. U vyšších částek je vyžadováno zadání PINu, případně je požadováno použití karty tradičním, kontaktním způsobem (vložením do čtečky čipů na terminálu obchodníka).

 1. Nejprve je potřeba zjistit, zda je obchodník vybaven zařízením umožňujícím bezkontaktní platby. Bezkontaktní platby lze uskutečnit na všech tuzemských i zahraničních obchodních místech, které jsou označeny symbolem pro bezkontaktní karty:
 2. Kartu přibližte ke snímači v místě označeném symbolem bezkontaktní platby. Po zaznění zvukového signálu je karta přečtena, a v několika vteřinách snímač oznámí, že platba byla schválena.
 3. Obchodník vám následně vydá účtenku.

Placení kartou na internetu – dvoufaktorové ověřování (e-PIN vs. Smartbanking)

Platby kartou na internetu jsou chráněny dvoufaktorovým ověřením, které se liší v závislosti na tom, zda používáte naši mobilní aplikaci k ověřování plateb nebo ne. Při platbě kartou v e-shopu můžete platby jednoduše ověřovat ve Smartbankingu nebo kombinací ověření 3D Secure (kódem z SMS) a  e-PINu.

Zatím nemám mobilní aplikaci Smartbanking, nyní ověřuji platby kartou na internetu pomocí kódu z SMS, ale chci platit jednoduše

 • Pokud nechcete opisovat kód z SMS a k tomu si pamatovat e-PIN, stáhněte si naší aplikaci Smartbanking, ve které můžete platby kartou na internetu pohodlně a jednoduše autorizovat na pár kliknutí. Aplikaci si pro autorizaci plateb kartou na internetu nastavíte přímo v menu: Více – Nastavení – Autorizace plateb – Platby na internetu (3D Secure) nebo v Internetbankingu na detailu platební karty.

Nemám mobilní aplikaci Smartbanking, platby kartou na internetu ověřuji pomocí kódu z SMS a chci u tohoto způsobu zůstat

 • Od přelomu roku 2020/2021 k dosavadnímu ověření pomocí SMS kódu (1. faktor) přibyde ještě další způsob ověření. Tento způsob se nazývá e-PIN a jedná o unikátní trojmístné číslo, které má každá platební karta. Najdete ho na detailu karty v Internetbankingu, případně mobilní aplikaci. Tento kód je stejný po celou dobu platnosti karty. Při platbách kartou na internetu ho budete zadávat jako druhé ověření po opsání kódu z SMS. Dobře si jej tedy zapamatujte.

Mám mobilní aplikaci Smartbanking a platby kartou na internetu ověřuji v ní

 • Platby kartou na internetu již nyní autorizujete pomocí přihlášení do aplikace a splňujete tak veškeré bezpečnostní požadavky. Díky tomuto způsobu autorizace odpadá nutnost pamatovat si další údaj v podobě e-PINu, transakce potvrzujete stejným způsobem (biometrie, PIN) jako všechny ostatní úkony v aplikaci. Autorizace plateb ve Smartbankingu je rychlá a jednoduchá a tento způsob určitě doporučujeme.

 

Naše platební karty podporují službu 3D Secure, která poskytuje lepší zabezpečení plateb kartou na internetu. Pokud platíte kartou v e-shopu, který službu podporuje, je třeba transakci zpravidla ověřit autorizačním kódem z SMS zprávy (a následně ještě e-PINem) nebo ji potvrdit v mobilní aplikaci. Nastavení 3D Secure a autorizace plateb kartou na internetu můžete upravovat v Internetbankingu i ve Smartbankingu. Služba 3D Secure je zdarma. Více informací najdete zde.

Jak aktivovat 3D Secure - video

Placení kartou v obchodě na terminálu

U některých obchodníků je možné, že ještě nebudou mít v platebních terminálech implementovaný nový software v souvislosti s evropskou směrnicí PSD2, a tak může dojít k zamítnutí bezkontaktní transakce. V takovém případě je zcela jednoduché řešení. Stačí kartu do terminálu zasunout a potvrdit PINem.
e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6086225,97438
USD22,6057023,86030
GBP29,2045930,82541
CHF25,3923826,80162
PLN5,751256,07045

Kompletní informace zde