Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Výnosy z poplatků potáhnou celkové výnosy Erste a management očekává v příštím roce návratnost 15 %

Výnosy z poplatků potáhnou celkové výnosy Erste a management očekává v příštím roce návratnost 15 %

30.10.2023 16:15, BAAERBAG

Management Erste na konferenčním hovoru potvrdil cíl meziročního růstu úvěrů ve výši 5 %, výnosy z poplatků by měly být hlavním motorem růstu celkových výnosů, v tuto chvíli neplánuje další odkup akcií a příští rok chce opět dodat návratnost hmotného kapitálu ve výši minimálně 15 %

Kanceláře Erste Group Bank v Zahřebu

Erste Group dnes ráno představila solidní výsledky, kdy na úrovni čistého zisku předčila očekávání. Během konferenčního hovoru s analytiky se managment vyjádřil k výhledu na tento rok a sdělil i některé zajímavé informace týkající se dalšího roku.

Management zůstává i přes nižší růst úvěrového portfolia během prvních tří čtvrtletí tohoto roku optimistický a potvrdil svůj již dříve avizovaný záměr dodat tento rok 5% meziroční růst úvěrového portfolia.

V tomto čtvrtletí banka reportovala rekordní čisté úrokové výnosy a poplatky. Rok 2023 by měl být historicky nejziskovějším rokem Erste. Management očekává, že v následujících letech by především právě růst poplatků měl být hnacím motorem růstu celkových výnosu banky.

Během konferenčního hovoru se řešila i otázku případných dalších odkupů akcií. V tuto chvíli management další kolo odkupu nechystá a soustředí se na dokončení schváleného odkupu na tento rok. Zatím odkoupil 6 miliony akcií a chystá se odkoupit zhruba další 3 miliony, tak aby splnil plán odkupu ve výši 300 mil. EUR. Případné další kolo management zváží příští rok, nicméně upozornil na to, že odkupy akcií jsou v jeho investičním repertoáru až na posledním místě. Jako prioritu vnímá investici do organického růstu, výplatu dividendy podle dividendové politiky (40-50% výplatní poměr) či strategickou akvizici.

Během hovoru došlo i na dotazy k windfall tax. Management nečeká, že by na této dani musel něco vyplatit v České republice či Rakousku. Případný dopad na Slovensku je zatím neznámý.

Management dále sdělil svůj odhad dopadu zrušení úročení povinných minimálních rezerv. Za předpokladu, že by v roce 2024 zůstaly sazby na současných hodnotách (v což management nevěří), tak by celkový negativní dopad na úrovni celé skupiny byl až 130 mil. EUR. Reálný dopad příští rok by měl být tedy nižší.

Úvěrové portfolio banky je podle managementu v dobré kondici, o čemž svědčí i fakt, že nezhoršil svůj výhled nákladů rizika a dále za celý rok očekává nejvýše 10 bazických bodů.

Vnímáme pozitivně záměr managmentu dosáhnout návratnosti hmotného kapitálu (ROTE) nejméně 15 % i za rok 2024. Pokud by se mu to podařilo, tak na základě aktuální kapitálové pozice banky odhadujeme, že by čistý zisk měl být minimálně 2,5 mld. EUR.

Po solidních výsledcích za 3Q vnímáme pozitivně i konferenční hovor a domníváme se, že akcionáři Erste mohou být jak s aktuálním hospodařením, tak s výhledem spokojeni.

 

Akcie Erste Group (BAAERBAG) se momentálně obchodují na pražské burze za 822,7 Kč, na burze RM-SYSTÉM za 823 Kč.

Zdroj: Erste Group Bank

 


Karel Nedvěd, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5701925,93381
USD22,5755423,82846
GBP29,2036230,82438
CHF25,4157326,82627
PLN5,728246,04616

Kompletní informace zde