Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Akcie v USA

Kapitálový trh v USA je považován za nejvýznamější v celosvětovém měřítku. Burzy v jiných zemích světa sledují vývoj v USA a jsou jím zásadně ovlivňovány. Americké burzy mají nejvyšší likviditu, obchodují se zde akcie nejvýznamnějších společností, účastní se jich nejvíce investorů a vytvářejí stále nové investiční příležitosti.

Kurzy akcií na amerických trzích můžete v přehledných tabulkách a grafech sledovat na www.akcie.cz.

Vypořádání uzavřených obchodů probíhá v čase T+1 (jeden burzovní den).

Fio banka nabízí online přístup na americké akciové burzy NYSE a NASDAQ. Rovněž umožňuje obchodování na OTC trzích BB a Pink Sheet.

New York Stock Exchange (NYSE)

NYSE, neboli newyorská akciová burza, patří mezi nejstarší instituce svého druhu na světě. Z pohledu tržní kapitalizace kotovaných emisí je největší světovou burzou (v roce 2013 dosahovala hodnota všech kotovaných společností 16 biliónů USD).

Snaha investorů, emitentů a americké vlády založit oficiální trh s cennými papíry byla dovršena 17. května 1792, kdy se 24 obchodníků s cennými papíry shromáždilo pod mohutným platanem na Wall Street, tedy na místě, kde se s cennými papíry prokazatelně obchodovalo již v roce 1725 a podepsalo dohodu, která měla nastolit jednotná pravidla pro nákup a prodej akcií a dluhopisů firem. Této dohodě se začalo říkat platanová (Buttonwood Agreement).

Účastníci Buttonwoodské, neboli platanové dohody následně vypracovali první stanovy burzy a přijali společná pravidla pro obchodování, která zveřejnili 8. března 1817. Pro své účely si pronajali budovu na Wall Street č. 40 a jejich rodící se organizaci pojmenovali New York Stock & Exchange Board.

V roce 1863 byl původní název zkrácen na New York Stock Exchange. Pro označení newyorské burzy se celosvětově používá zkratka NYSE.

Od roku 1868 bylo členství na NYSE drženo jako cenný majetek. Stát se členem bylo možné pouze zakoupením jednoho z existujicích křesel, kterých bylo pouze 1366.

Sloučením NYSE s již v té době veřejně obchodovanou akciovou společností Archipelago, která provozovala elektronickou akciovou burzou, vznikla nová společnost s názvem NYSE Group, Inc. Všechna křesla byla přeměněna na akcie, které jsou nyní obchodovány na NYSE pod symbolem NYX.

V současné době je NYSE součástí mezinárodní burzovní skupiny NYSE Euronext, která vznikla v roce 2007 propojením NYSE Group a evropské burzovní skupiny Euronext. V roce 2008 NYSE Euronext, největší a nejlikvidnější burzovní skupina světa, získala historickou American Stock Exchange (Amex). American Stock Exchange byla po celá dvě století přední emerickou burzou, než její vedoucí úlohu převzala po 2. světové válce právě NYSE.

V rámci burzovní skupiny NYSE Euronext existují v USA následující trhy:

  • NYSE
  • NYSE American- přední americký akciový trh malých a středních rozvíjejících se společností. Pravidla NYSE American.
  • NYSE Arca - trh pro obchodování s ETF. Pravidla NYSE Arca.
  • NYSE Alternext

V současné době je na NYSE obchodováno více než 3000 akcií. Abecední seznam akcií na NYSE.

Samotný nákup nebo prodej akcií v aplikaci e-Broker je velice snadný. Nakoupit 100 akcií společnosti Coca-Cola nebo Johnson & Johnson nezabere více než 30 sekund. Podání i případné zrušení neuspokojeného pokynu k nákupu nebo prodeji je zdarma. Kdykoliv tak můžete upravit Vaši nabídku či poptávku aniž byste zaplatili jakýkoliv poplatek. Poplatky jsou účtovány až v okamžiku, kdy dojde k reálnému uspokojení pokynu k nákupu či prodeji.

Kromě pravidel jednotlivých burzovních skupin tvoří další pravidla pro obchodování na amerických trzích FINRA a komise pro cenné papíry (SEC).

Burza NASDAQ

Pravidla obchodování, fungování inteligentních pokynů, technické podmínky a další informace naleznete zde.

Kromě pravidel burzy tvoří další pravidla pro obchodování na amerických trzích FINRA a komise pro cenné papíry (SEC).

Struktura poplatků v USA

Poplatky za obchodování v USA jsou nastaveny fixně.

  • Poplatek za obchod do 100 kusů akcií (včetně): 7,95 USD
  • Poplatek za obchod nad 100 kusů akcií: 9,95 USD

Pokyny zadané online pomocí aplikace e-Broker jsou zdarma. Telefonicky či osobně zadané pokyny na pobočkách Fio banky jsou zatíženy dodatečným poplatkem 2 USD za osobní podání pokynu.

Fio umožňuje on-line přístup na americké burzy NYSE Euronext (NYSE, NYSE Amex, NYSE Liffe), na burzu NASDAQ, OTC BB a Pink Sheet.

Poplatky v USA se odvíjí podle:

  • způsobu podání pokynu
  • počtu zobchodovaných cenných papírů
  • poplatku dozorovým orgánům
  • explicitní volby ECN
  • kompletní ceníky služeb

Poznámka:

Poplatky dozorovým orgánům SEC (Security Exchange Commission) a NASD (Trading Activity Fee) jsou účtovány pouze v případě prodeje cenných papírů a jejich výše je ovlivněna zejména množstvím prodávaných kusů (jejich přesnou výši naleznete v Příloze ceníku základních služeb, bod (C) Cenné papíry v USA).

Poplatek ECN (Electronic Communication Network) je účtován pouze v případě, že si investor sám explicitně vybere ECN na které bude pokyn směřován (přesnou výši poplatku naleznete v Ceníku základních služeb, bod (C) Trhy cenných papírů v USA).

Příklad výpočtu poplatků

Níže naleznete příklady zpoplatnění obchodu s cennými papíry na mimoburzovním trhu OTC (Over-The-Counter), a regulovaných trzích ve Spojených státech amerických.

Mezi specifika amerického trhu patří skutečnost, že pomocí symbolických poplatků účtovaných pouze při prodeji cenných papírů je financováno fungování SEC (regulátor kapitálového trhu v USA) a organizace FINRA (Úřad pro regulaci finančního odvětví).

Chcete se stát klientem Fio banky?

Jak se stát klientem - více informací zde.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,4125725,76744
USD22,1834223,41458
GBP28,8572330,45877
CHF26,1362327,58677
PLN5,684556,00005

Kompletní informace zde