Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Akcie a obchodování > Další služby Fio > Půjčování cenných papírů

Půjčka cenných papírů

Klient využívá tuto službu v případě, kdy očekává pokles tržní hodnoty cenných papírů. Akcie, u kterých investor očekává pokles kurzu, si vypůjčí od věřitele, kterým je Fio banka, a následně je prodá na burze.

V případě, že se jeho očekávání ukáže jako správné a kurz akcie skutečně poklesne, nakoupí na burze stejné množství akcií za nižší kurz, než za který je dříve prodal, a tím ukončí svou spekulaci na pokles (vrátí akcie).

Rozdíl mezi prodejním a nákupním kurzem je výsledný zisk nebo ztráta.

K zajištění půjčky cenných papírů slouží vlastní prostředky klienta (peníze, cenné papíry nebo jejich kombinace). Z pohledu věřitele se jedná o úvěr poskytnutý v objemu aktuální tržní hodnoty prodaných (akcií).

  • Půjčka cenných papírů se nazývá "Short sale" - krátký prodej
  • Short sale je možné kdykoliv částečně nebo zcela uzavřít
  • Maximální velikost krátké pozice je omezená výší úvěrového rámce
  • Nákladem je úrok z tržní hodnoty půjčených akcií na konci dne
  • Short sale je riziková operace. Při spekulaci na pokles má investor omezený potenciál zisku, ale teoreticky neomezený potenciál ztráty.

Přehled akcií k půjčení ke krytí otevřených krátkých pozic na BCPP


Short sale v ČR

Spekulovat v ČR na pokles je možné pouze na Burze cenných papírů Praha. K dispozici jsou akcie uvedené v přehledu akcií k půjčení ke krytí otevřených krátkých pozic (short sale) - margin.

Doba držení krátké pozice není zpravidla časově omezena, ovšem může se stát, že nastane taková situace, kdy je potřeba krátkou pozici daný den z části nebo zcela uzavřít (např. z důvodu vyřazení dané akcie ze seznamu úvěrovatelných cenných papírů). Klient je o této situaci informován ihned, jakmile se o ní dozví sám věřitel. Zpravidla je potřeba uzavřít krátkou pozici 15 - 30 minut před uzavřením (close) burzy.

Náklady na Short sale

Nákladem krátké pozice je úrok z objemu vypůjčených cenných papírů dle zvoleného úvěrového tarifu. Úrok je počítan ze stavu na konci obchodního dne, stejně jako úrok z úvěru na obchodování s cennými papíry, více zde.

Short sale v USA

Díky kvalitnímu systému jsou pro Short Sale v USA k dispozici tisíce titulů bez množstevních (resp, objemových) omezení. V e-Brokeru jsou tituly s možností Short Sale označeny symbolem S.

Na zajištění Short Sale jsou kladeny obdobné požadavky, jako na zajištění úvěru na obchodování s cennými papíry. Pokud má klient titul ve svém portfóliu nakoupených akcií (tzv. dlouhá pozice), není na daném titulu možný Short Sale. A naopak, pokud má klient krátkou pozici na titulu (Short Sale), dříve než nakoupí daný titul do svého portfólia musí nakoupené akcie použít na vrácení jejich půjčky (tzv. uzavření krátké pozice).

Náklady na short sale

Nákladem krátké pozice je úrok z objemu vypůjčených cenných papírů. Úrok je počítán z tržní hodnoty otevřené krátké pozice na konci obchodního dne (tedy aktuální hodnoty půjčených cenných papírů).

Pokud čerpáte úvěr na obchodování s cennými papíry a zároveň s jinými akciemi spokulujete na pokles kurzu (využíváte Short Sale), prostředky získané z Short Sale se použijí na splacení části úvěru a náklady se tak nezvýší. Přestože úvěr a Short Sale se tak kompenzují co do výše zpoplatnění, výši sjednaného úvěrového rámce nelze přesáhnout v součtu všech čerpaných úvěrových prostředků a všech půjček cenných papírů (zde tedy ke kompanzaci nedochází).

Jak získat možnost spekulovat na pokles kurzů (Short sale)?

Spekulovat na pokles kurzů je možné díky úvěrové smlouvě na obchodování s cennými papíry. Pokud ji ještě nemáte, můžete ji kdykoli podepsat elektronicky přímo ve své aplikaci e-Broker. Více informací o úvěru na obchodování s cennými papíry naleznete zde.

K otevření krátké pozice (short sale) dojde speciálním typem prodejního pokynu, který lze podat elektronicky, telefonicky nebo osobně na kterékoli pobočce Fio banky.

e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0243425,35766
USD22,4563523,70265
GBP28,4578130,03719
CHF25,2065326,60547
PLN5,496725,80178

Kompletní informace zde