Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Akcie a obchodování > Akcie > Akcie ČR > Burza cenných papírů Praha

Burza cenných papírů Praha

Pražská burza (BCPP) je jedním ze dvou organizátorů trhu s cennými papíry v České republice. Po padesátileté přestávce způsobené druhou světovou válkou a komunistickým režimem byla znovu otevřena v roce 1993. Navázala tak na činnost pražské komoditní a akciové burzy založené roku 1871.

BCPP je dceřinou společností Burzy cenných papírů Vídeň (Wiener Börse). Obchodovat na BCPP lze pouze prostřednictvím licencovaných obchodníků s cennými papíry, kteří jsou zároveň členy burzy.

Prostřednictvím Fio banky je možné obchodovat všechny již listované akcie na pražské burze a účastnit se primárních úpisů akcií, tzv. IPO, realizovaných na tomto trhu. Informace k založení obchodního účtu naleznete zde.

Vypořádání obchodů s cennými papíry probíhá v čase T+2.

Index PX

Oficiálním indexem Burzy cenných papírů Praha je index PX. Je to cenový index vážený tržní kapitalizací a složený z nejobchodovanějších blue chips titulů.

Index PX-TR zohledňuje výkonnost včetně dividend, index PX-TRnet potom výkonnost včetně dividend po zdanění.Avast je původem česká softwarová společnost zabývající se kyberbezpečností s historií sahající do roku 1988. Její antivirové řešení po světě používá více než 435 mil. uživatelů především z řad spotřebitelů, dále také malé a střední firmy. V roce 2020 dosáhla výnosů 892,9 mil. USD a čistého zisku 169,6 mil. USD. Společnost od vstupu na burzu vyplácí dividendu dvakrát ročně. Akcie Avast se vedle londýnské burzy obchodují také pod tickerem BAAAVAST na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů.

Česká zbrojovka Group je český výrobce ručních palebních zbraní pro ozbrojené složky ale i sportovní, lovecké účely a osobní ochranu s historií sahající do roku 1936. Významná část výroby pochází z Uherského Brodu, z hlediska odbytu je pro společnost klíčový americký trh. V roce 2020 dosáhla Česká zbrojovka tržeb 6,8 mld. Kč a čistého zisku 672,9 mil. Kč. Česká zbrojovka vyplácela dividendu jako soukromá společnost, s výsledky za rok 2020 oznámila návrh první dividendy jako veřejně obchodovaná společnost. Akcie Česká zbrojovka Group se pod tickerem BAACZGCE obchodují na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Další informace o společnosti včetně analytického doporučení Fio banky naleznete zde.

ČEZ je česká elektrárenská společnost, která se zabývá výrobou, distribucí a prodejem elektrické a tepelné energie především v České republice. Patří mezi 10 největších energetik v Evropě. V roce 2020 ČEZ dosáhnul tržeb 213,7 mld. Kč a očištěného čistého zisku 22,8 mld. Kč. ČEZ patří mezi akcie s dlouhou historií pravidelné výplaty dividend. Akcie ČEZ se pod tickerem BAACEZ obchodují na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Další informace o společnosti včetně analytického doporučení Fio banky naleznete zde.

Erste Group Bank je středoevropská bankovní skupina s významnou pozicí především v Rakousku a České republice, která se zabývá univerzálním bankovnictvím. V roce 2020 dosáhla provozních výnosů 7,2 mld. EUR a čistého zisku 783,1 mil. EUR. Erste Group Bank vyplácí dividendu, v roce 2020 byla s ohledem na koronavirus výplata přerušena. V roce 2021 banka opět zahájila výplatu dividend dle pravidel regulátora. Akcie Erste se vedle vídeňské burzy obchodují také pod tickerem BAAERBAG na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Další informace o společnosti včetně analytického doporučení Fio banky naleznete zde.

Kofola ČeskoSlovensko je nápojářská skupina. Své limonády, vody, sirupy a další nápoje prodává v České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Chorvatsku. Pod značkou UGO také prodává občerstvení. V roce 2020 dosáhla tržeb 6,2 mld. Kč a očištěného čistého zisku 181 mil. Kč. Kofola od vstupu na burzu vyplácí dividendu. Akcie Kofoly se pod tickerem BABKOFOL obchodují na Burze cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Další informace o společnosti včetně analytického doporučení Fio banky naleznete zde.

Komerční banka se zabývá univerzálním bankovnictvím v České republice, korporátní klientelu obsluhuje také na Slovensku. Od roku 2001 je KB součástí francouzské bankovní skupiny Société Générale. V roce 2020 společnost dosáhla provozních výnosů 29,7 mld. Kč a čistého zisku 8,2 mld. Kč. Komerční banka patří mezi akcie s dlouholetou každoroční výplatou dividendy, v roce 2020 byla s ohledem na koronavirus výplata přerušena. V roce 2021 banka opět zamýšlí dividendu vyplatit. V roce 2021 banka opět zamýšlí dividendu vyplatit, jakmile jí to bude regulátorem umožněno. Akcie Komerční banky se obchodují pod tickerem BAAKOMB na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Další informace o společnosti včetně analytického doporučení Fio banky naleznete zde.

Moneta Money Bank je univerzální banka působící výhradně v České republice, která se soustředí na spotřebitele a segment malých a středních podniků. Dříve působila také pod jménem GE Money Bank. V roce 2020 dosáhla provozních výnosů 12,1 mld. Kč a čistého zisku 2,6 mld. Kč. Moneta Money Bank vyplácí dividendu, v roce 2020 byla s ohledem na koronavirus výplata přerušena. V roce 2021 banka opět zamýšlí dividendu vyplatit, jakmile jí to bude regulátorem umožněno. Akcie Moneta Money Bank se obchodují pod tickerem BAAGECBA na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Další informace o společnosti včetně analytického doporučení Fio banky naleznete zde.

O2 Czech Republic je telekomunikační společnost působící především v České republice a také na Slovensku. Zákazníkům poskytuje hlasové, internetové a datové služby. Je největším poskytovatelem připojení k internetu a internetové televize v ČR. V roce 2020 společnost dosáhla výnosů 39,8 mld. Kč a čistého zisku 5,8 mld. Kč. Společnost dlouhodobě vyplácí dividendu, v minulých letech také realizovala zpětný odkup akcií. Akcie O2 Czech Republic se pod tickerem BAATELEC obchodují na Burze cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů.

Philip Morris ČR je výrobce tabákových výrobků spadající pod Philip Morris International. Společnost je největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. Ze závodu v Kutné Hoře vyváží výrobky do 46 zemí, do ČR dováží elektronické cigarety. Vlastní také dceřinou společnost na Slovensku. V roce 2020 společnost dosáhla tržeb 17,9 mld. Kč a čistého zisku 3,5 mld. Kč. Philip Morris ČR patří mezi akcie s dlouhou historií výplaty dividend. Akcie Philip Morris ČR se pod tickerem BAATABAK obchodují na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů.

Photon Energy Group je mezinárodní společnost zabývající se solární energií a vodním hospodářstvím. Společnost vyvíjí, provozuje a částečně i vlastní fotovoltaické parky ve Střední Evropě a Austrálii. V roce 2020 skupina dosáhla výnosů 28,3 mil. EUR, čisté ztráty 8,7 mil. EUR a celkového úplného hospodářského výsledku 2,1 mil. EUR. Photon Energy nevyplácí dividendu. Akcie Photon Energy Group jsou pod tickerem BAAPEN obchodované na Burze cenných papírů Praha a obchodují se také na trzích ve Varšavě a Frankfurtu.

SAB Finance je česká společnost zabývající se devizovými konverzemi a obchodem. Do skupiny spadá také maltská FCB Bank a podíl v Trinity Bank. V roce 2020 společnost dosáhla čistého zisku 116,7 mil. Kč. Společnost plánuje vyplácet dividendu dvakrát ročně. Akcie SAB Finance se pod tickerem BAASABFI obchodují na Burze cenných papírů Praha.

Stock Spirits Group je středoevropský výrobce a distributor alkoholických nápojů, které prodává především na polském, českém a italském trhu. Společnost je druhým největším evropským producentem vodky a její portfolio zahrnuje široké spektrum značek různých destilátů. Ve fiskálním roce 2020 dosáhla tržeb 341 mil. EUR a čistého zisku 19,6 mil. EUR. Společnost od vstupu na burzu vyplácí dividendu dvakrát ročně. Dvakrát vyplatila také mimořádnou dividendu. Akcie Stock Spirits Group se vedle londýnské burzy obchodují také pod tickerem BAASTOCK na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů.

Vienna Insurance Group, známá také pod zkratkou VIG, je univerzální pojišťovací skupina s historií od roku 1824, která zahrnuje přibližně 50 společností působících ve střední a východní Evropě. Klíčový je pro ni především rakouský a český trh. V roce 2020 skupina VIG dosáhla hrubého předepsaného pojistného 10,4 mld. EUR a čistého zisku 231,5 mil. EUR. Vienna Insurance Group vyplácí dividendu. Akcie Vienna Insurance Group se vedle vídeňské burzy obchodují pod tickerem BAAVIG také na Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů.

Burzovní trhy

Každá emise akcií obchodovaná na BCPP je zařazena do jednoho ze čtyř burzovních trhů. Jednotlivé trhy se mezi sebou liší zejména požadavky na plnění informačních povinností ze strany emitentů či jiných oprávněných osob. Trhy Prime a Standard jsou regulovanými trhy, trhy Start a Free jsou neregulované. Nejpřísnější podmínky a pravidla splňují akciové emise zařazené k obchodování na trhu Prime.

PRIME MARKET

Na burzovním trhu Prime se obchodují největší a nejprestižnější české a zahraniční společnosti, na které jsou kladeny ty nejvyšší nároky.

STANDARD MARKET

Trh Standard je určený pro obchodování velkých a prestižních emisí akcií českých i zahraničních společností. Akcie, které jsou již obchodovány na jiném regulovaném trhu v rámci EU, mohou být přijaty k obchodování na trhu Standard bez souhlasu emitenta.

FREE MARKET

Trh Free je segmentem mnohostranného obchodního systému. Na trhu Free Market jsou přijaty k obchodování jak akcie a investiční nástroje, u nichž o přijetí k obchodování požádal jejich emitent, tak i investiční nástroje obchodované na jiných světových burzách, které jsou přijaty k obchodování bez souhlasu emitenta.

START MARKET

Trh START je segmentem mnohostranného obchodního systému. Zaměřuje se na malé a střední firmy s velikostí od 25 mil. Kč do 2 mld. Kč. Oproti dalším trhům BCPP nabízí zjednodušené podmínky vstupu přizpůsobené menším emitentům.

Během roku se několikrát konají tzv. START days, během kterých firmy obchodované na tomto trhu zveřejňují aktuality.

Více informací o trhu START naleznete v našem průvodci.


AtomTrace je český výrobce laserových spektroskopů, přístrojů pro prvkovou laserovou analýzu. Její zařízení nachází uplatnění ve výzkumu, školství, průmyslu a forensním vyšetřování. V roce 2019 dosáhla tržeb 3,1 mil. Kč a ztráty 8,4 mil. Kč. Akcie AtomTrace se pod tickerem BAAATOMT obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií AtomTrace stanovena na 500 ks.

eMan je česká softwarová společnost, která se zabývá zakázkovým vývojem mobilních a webových aplikací pro firemní zákazníky, které zahrnují např. společnosti Škoda Auto, ČSOB, ČEZ nebo Honeywell. Pronajímá kapacity IT specialistů a poskytuje konzultační služby. V roce 2020 společnost dosáhla tržeb 175,3 mil. Kč a čistého zisku 1,8 mil. Kč. eMan nevyplácí dividendu. Akcie eMan se pod tickerem BAAEMAN obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií eMan na BCPP stanovena na 500 ks, na RM-S se obchoduje bez omezení.

Fillamentum je český výrobce strun pro 3D tiskárny, tzv. filamentů, plastových trubek pro automobily, trubic pro nápojové obaly a dalších plastových výrobků. V roce 2020 podle předběžných údajů dosáhla tržeb 72,3 mil. Kč a provozní ztráty 3,8 mil. Kč. Fillamentum nevyplácí dividendu. Akcie Fillamentum se pod tickerem BAAFILLA obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií Fillamentum stanovena na 300 ks.

Karo Invest je český zpracovatel hovězích a buvolích kůží, které po úpravě a nabarvení prodává zákazníkům z řad především polských nábytkářských společností. V roce 2020 společnost dosáhla tržeb 163 mil. Kč a hrubého provozního zisku EBITDA 5 mil. Kč. Karo nevyplácí dividendu. Akcie Karo Invest se pod tickerem BAAKARIN obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií Karo Invest na BCPP stanovena na 2 000 ks, na RM-S se obchoduje bez omezení.

Pilulka Lékárny je česká e-commerce společnost, která provozuje online lékárnu Pilulka.cz a síť kamenných lékáren. Působí v České republice, na Slovensku a Rumunsku. V roce 2019 dosáhla tržeb 1,3 mld. Kč a čisté ztráty 46 mil. Kč. Pilulka nevyplácí dividendu. Akcie Pilulka Lékárny se pod tickerem BAAPILLE obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií Pilulka na BCPP stanovena na 10 ks, na RM-S se obchoduje bez omezení.

Prabos plus je český výrobce pracovní, bezpečnostní a volnočasové obuvi s historií firmy sahající až do roku 1860. Mezi jeho zákazníky patří např. armády NATO včetně Armády ČR, policejní a záchranné složky, z firem např. ČEZ nebo Škoda Auto. V roce 2020 společnost dosáhla tržeb 417,6 mil. Kč a čistého zisku 24,8 mil. Kč. Prabos vyplácí dividendu, výplata ze zisku za rok 2019 byla odložena kvůli koronaviru. Akcie Prabos se pod tickerem BAAPRAPM obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií Prabos na BCPP stanovena na 125 ks, na RM-S se obchoduje bez omezení.

Primoco UAV je český výrobce středně velkých bezpilotních letounů a poskytovatel souvisejících leteckých služeb. V roce 2020 společnost dosáhla tržeb 30,9 mil. Kč a čisté ztráty -9,4 mil. Kč. Primoco nevyplácí dividendu. Akcie Primoco se pod tickerem BAAPRIUA obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií Primoco stanovena na 100 ks.

UDI CEE patří do developerské skupiny UDI Group a vlastní dva projekty – logistické centrum Ostředek u dálnice D1 (75% podíl) a rezidenční projekt KURIR v Bělehradu (100% podíl). Společnost plánuje po dokončení projektů vyplatit akcionářům dividendu. Akcie UDI CEE se pod tickerem BAAUDICE obchodují na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Velikost tzv. lotu, minimálního obchodovatelného množství, je u akcií UDI CEE stanovena na 587 ks.

Harmonogram burzovního dne

Obchodní režim – kontinuální obchodování (akciové trhy Prime, Standard, Free a START)

 • 08:00 - 08:50 - Předobchodní fáze (sběr objednávek)
 • 08:50 - 09:00 - Úvodní aukce
 • 09:00 - 16:10 - Kontinuální obchodování
 • 16:10 - 16:15 - Závěrečná aukce
 • 16:15 - 16:25 - Obchodování za závěrečnou cenu (Trading at Close)
 • 16:25 - 17:00 - Poobchodní fáze (sběr objednávek pro další den)

Obchodní režim – kontinuální obchodování (korporátní dluhopisy)

 • 08:00 - 11:10 - Předobchodní fáze (sběr objednávek)
 • 11:10 - 12:00 - Úvodní aukce
 • 12:00 - 16:00 - Kontinuální obchodování
 • 16:00 - 16:05 - Závěrečná aukce
 • 16:05 - 16:15 - Obchodování za závěrečnou cenu (Trading at Close)
 • 16:15 - 17:00 - Poobchodní fáze (sběr objednávek pro další den)

Obchodní režim – samostatná aukce (dluhopisy)

 • 08:00 - 11:00 - Předobchodní fáze (sběr objednávek)
 • 11:10 - 16:00 - Aukce
 • 16:00 - 17:00 - Poobchodní fáze (sběr objednávek pro další den)

Legislativa BCPP

 • Předpisy a pravidla Burzy cenných papírů Praha naleznete zde.

Kolik stojí obchodování na BCPP?

Celkový poplatek za uzavření obchodu se skládá z poplatku obchodníka a poplatku trhu.

Poplatky obchodníka:

 • 0,35 % z objemu obchodu (min. 40 Kč - max. 1.190 Kč).

Poplatky trhu:

 • 0,01 % z objemu obchodu (min. 10 Kč - max. 4.000 Kč)

- v případě cenných papírů u nichž Fio banka, a.s. vykonává činnost tvůrce trhu (např. ČEZ, Česká zbrojovka Group, Erste Group Bank, Kofola ČeskoSlovensko, Komerční banka, Moneta Money Bank, O2 Czech Republic, Philip Morris ČR, Vienna Insurance Group).

 • 0,04 % z objemu obchodu (min. 10 Kč - max. 4.000 Kč)

- v případě ostatních cenných papírů.

Příklad nákupu akcií společnosti ČEZ:

Směr: nákup

Množství: 100 kusů akcií

Cena za kus: 700 Kč

Objem obchodu: 70.000 Kč

Poplatek obchodníka: 245 Kč

Poplatek trhu: 7 Kč (min. 10 Kč)

Celkový poplatek: 255 Kč

Obchodní systém XETRA® Praha

Obchodování na pražské burze probíhá v automatizovaném obchodní systému XETRA® Praha.

Xetra® je elektronický obchodní systém řízený objednávkami a kotacemi, který provozuje Deutsche Börse AG.

Akcie lze obchodovat v obchodních segmentech "kontinuální obchodování" a "samostatná aukce". Kontinuální obchodování začíná úvodní aukcí, může být přerušeno vloženými aukcemi a končí závěrečnou aukcí.

Některé zásady tržního modelu XETRA®

 • Objednávky jsou zpracovány dle cenové a časové priority,
 • obchodování je anonymní - obchodníci neznají své protistrany,
 • maximální platnost objednávky je 360 kalendářních dní (T+359),
 • minimální obchodovatelná jednotka (lot) je rovna jednomu kusu cenného papíru,
 • v každém okamžiku existuje pro daný cenný papír pouze jedna cena / jeden kurz,
 • kurz, který byl pro daný cenný papír stanoven jako zatím poslední se nazývá "Referenční cena".

e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6086225,97438
USD22,6057023,86030
GBP29,2045930,82541
CHF25,3923826,80162
PLN5,751256,07045

Kompletní informace zde