Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > O nás > Časté dotazy

Často kladené otázky - FAQ

Zde jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Sekce je rozdělena na odpovědi týkající se bankovních služeb a odpovědi týkající se investičních služeb.

Bankovní služby

Investiční služby


Dlouhodobý investiční produkt - DIP

1. Kdo si může Dlouhodobý investiční produkt zřídit?

Tento produkt je určený pro osoby starší 18 let, které mají založený obchodní účet u české Fio banky a zároveň jsou daňovými rezidenty ČR.  

2. Odkdy je možné ho založit?
Možnost investovat do Dlouhodobého investičního produktu očekáváme v průběhu prvního pololetí roku 2024.

3. Co k tomu potřebuju?

K založení účtu pro DIP Vám bude stačit to samé jako k založení standardního běžného nebo obchodního účtu, tedy průkaz totožnosti, telefonní číslo a e-mail. Pokud již máte založený obchodní účet, účet pro DIP si založíte jednoduše v online bankovnictví

4. Do jakých produktů můžu v rámci DIP investovat?

Své peníze budete moct vložit do veřejně obchodovaných finančních instrumentů, tedy zejména do akcií, dluhopisů a samozřejmě také do našich podílových fondů.

5. Kdy mohu investované peníze vybrat a zároveň si zachovat daňové výhody?


Pro zachování daňových výhod nesmí být prostředky vybrány dříve než za 10 let od založení DIPu a nejdříve ve věku 60 let.

6. Co se stane, pokud budu chtít peníze vybrat dříve?

V případě dřívějšího výběru, budete muset případnou úlevu na daních dodanit, a to jak z Vámi vložených peněz, tak z případných příspěvků zaměstnavatele (které se při předčasném výběru daní jako příjem ze zaměstnání). 

7. Může mi na DIP přispívat zaměstnavatel?

Ano, může. Zaměstnanci může přispět až do 50 tisíc Kč za rok, neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Pro zaměstnavatele to tedy je finančně výhodné.

8. Kolik mohu díky DIPu celkem ušetřit?

Vlastní investované prostředky si můžete odečíst z daňového základu až do výše 48 000 Kč. Úspora na daních tak může činit až 7 200 Kč.

9. Co vše bude zahrnuto do odpočtu daně?

Z daňového základu si můžete odečíst pouze Vaše vložené prostředky. Výnosy z investic ani příspěvky zaměstnavatele se do odpočtu do daňového základu nezapočítávají.

10. Budou připsané dividendy na DIPu standardně daněné?

Ano, pokud budete mít dividendové tituly, tak připsané dividendy budou daněné standardně jako na klasickém obchodním účtu.

V případě, že jste zde nenašli odpověď na Vaší otázku, neváhejte kontaktovat svou pobočku, nebo nám můžete Váš dotaz zaslat prostřednictvím on-line formuláře.

e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0243425,35766
USD22,4563523,70265
GBP28,4578130,03719
CHF25,2065326,60547
PLN5,496725,80178

Kompletní informace zde